Assume the radiology group pactice has the follwoing cost structure: Fixed costs
ID: 2754070 • Letter: A
Question
Assume the radiology group pactice has the follwoing cost structure: Fixed costs = $500,000 Variable cost per procedure = $25 Charges (revenue) per procedure = $100 The group expects to perfomr 7500 procedures next yeat. A. Construct a groups base projected P&L statement B. What is the groups contribution margin? What is its breakeven point? C. What is the volume required to provide pre tax profit of $100,000? D. Assume the practice contracts with an HMO and the plan purposes a 20% discount from charges. Construct the new P&L. What is the breakeven point?
Explanation / Answer
Fixed cost = 500,000
Variable cost per procedure = 25 per procedure
Revenue per procedure = 100 per procedure; Expected procedures = 7500; Expected revenue = 750,000
Total cost = 25*7500 + 500,000 = 687,500
A. Contribution margin = (Aggregate sales - Aggregate variable expenses)/Number of units sold
=(750,000-187,500)/7500 = $75
B. Breakeven point : 500,000 + 25(BP) = 100(BP); BP = 6666.67 or 6667 units
C. To provide pre tax profit of $100,000:
Let the number of units sold to be A: 100A-(25A+500,000) = 100,000
So, A = 8000 units
D. Assuming that the plan proposes a 20% discount from charges,
25A + 500,000 = (1-0.2)*100*A
Therefore, the new brekeven point = A = 9091 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.