A sample of gas occupies a volume of 57.3 mL. As it expands, it does 114.7 J of
ID: 633179 • Letter: A
Question
A sample of gas occupies a volume of 57.3 mL. As it expands, it does 114.7 J of work on its surroundings at a constant pressure of 783 torr. What is the final volume of the gas?A sample of gas occupies a volume of 57.3 mL. As it expands, it does 114.7 J of work on its surroundings at a constant pressure of 783 torr. What is the final volume of the gas?
A sample of gas occupies a volume of 57.3 mL. As it expands, it does 114.7 J of work on its surroundings at a constant pressure of 783 torr. What is the final volume of the gas?
Explanation / Answer
P = 1 torr = 133.322 Pa
At constant pressure,
Work done by the expanding gas on the surrounding = P * (change in Volume)
114.7 = 133.322 (Vf - 0.0573)
Vf = 0.8603 + 0.0573
Vf = 0.9176 = 0.917 lt. = 917 ml.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.