Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the total mass (in kilograms) of nitrogen, oxygen, andcarbon dioxide g

ID: 677528 • Letter: C

Question

Calculate the total mass (in kilograms) of nitrogen, oxygen, andcarbon dioxide gases in the atmosphere. (Hint, mass of atmosphere = 5.25e18 kg. Use 29.0 g/mol for the molar mass of air. Composition of Dry Air at Sea Level(% by Volume) N2 = 78.03 O2 = 20.99 CO2 = 0.033)
I know that the answers are suppose to be N2: 3.96e18 kg O2: 1.22e18 kg CO2: 2.63e15 kg but I don't know how to get them or how to incorporate themolar mass of air into the problem (Hint, mass of atmosphere = 5.25e18 kg. Use 29.0 g/mol for the molar mass of air. Composition of Dry Air at Sea Level(% by Volume) N2 = 78.03 O2 = 20.99 CO2 = 0.033)
I know that the answers are suppose to be N2: 3.96e18 kg O2: 1.22e18 kg CO2: 2.63e15 kg but I don't know how to get them or how to incorporate themolar mass of air into the problem Composition of Dry Air at Sea Level(% by Volume) N2 = 78.03 O2 = 20.99 CO2 = 0.033)
I know that the answers are suppose to be N2: 3.96e18 kg O2: 1.22e18 kg CO2: 2.63e15 kg but I don't know how to get them or how to incorporate themolar mass of air into the problem

Explanation / Answer


Mass of atmosphere = 5.25 * 1018 kg = 5.25 *1021 g Molar mass = 29.0 g/mol Moles of air = Mass / molar mass                   = 5.25 * 1021 g / 29 g/mol                   = 0.181 * 1021 moles Percent of Nitrogen = 78.03 % So moles of nitrogen = (78.03 / 100 ) *  0.181* 1021                                 =0.141 * 1021 moles mass of nitrogen = Moles * molar mass                           =0.141 * 1021 moles * 28 g/mol                           =3.96 * 1021 g                           = 3.96* 1018 kg similarly ,we can calculate for the other two gases. % of O2 = 20.99 % Molar mass of O2 = 32 g/mol % of CO2 = 0.033 % Molar mass of CO2 = 44 g/mol                                 =0.141 * 1021 moles mass of nitrogen = Moles * molar mass                           =0.141 * 1021 moles * 28 g/mol                           =3.96 * 1021 g                           = 3.96* 1018 kg similarly ,we can calculate for the other two gases. % of O2 = 20.99 % Molar mass of O2 = 32 g/mol % of CO2 = 0.033 % Molar mass of CO2 = 44 g/mol
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote