Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the theoretical value of elm using the known values of the electric ch

ID: 1554028 • Letter: C

Question

Calculate the theoretical value of elm using the known values of the electric charge and electron mass (which you can look up in a textbook). Some coils have a radius of R 10.65 cm and N 125 turns. If the current is 4.3 A, what is the magnetic in Tesla, equation 7? Using the magnetic field in problem 2, if the accelerating voltage is 93 V, and the radius of the electron orbit is .75 cm, what is elm from equation Calculate the percent error between your result for problem 3 and the theoretical value of elm.

Explanation / Answer

1) e/m = 1.6*10^-19/(9.11*10^-31)

= 1.756*10^11 C/kg

2) B = N*mue*I/(2*R)

= 125*4*pi*10^-7*4.3/(2*0.1065)

= 3.17*10^-3 T

3) r = m*v/(B*q)

= sqrt(2*m*KE)/(B*q)

= sqrt(2*m*q*V)/(B*q)

r = sqrt(2*m*V/q)/B

B*r = sqrt(2*m*V/q)

B^2*r^2 = 2*m*V/q

==> q/m = 2*V/(B^2*r^2)

= 2*93/((3.17*10^-3)^2*0.0075^2)

= 3.29*10^11 C/kg

4) percentage error = (3.29*10^11 - 1.756*10^11)*100/(1.756*10^11)

= 87.3%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote