Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the mass ( kg ) of the soluteCH 2 Cl 2 and the volume ( mL ) of the so

ID: 677568 • Letter: C

Question

Calculate the mass ( kg ) of the soluteCH2Cl2 and the volume ( mL ) of the solventdiethyl ether that should be added to prepare 2.79 kg of a solutionthat is 0.364 m CH2Cl2.

mass ( kg ) of the CH2Cl2

volume ( mL ) of the(C2H5)2O
Molar Mass (g/mol) CH2Cl2 84.93 (C2H5)2O 74.12 Density ( g/mL ) CH2Cl2 1.327 (C2H5)2O 0.7138 Name/Formula methylene chloride CH2Cl2 diethyl ether (C2H5)2O Calculate the mass ( kg ) of the soluteCH2Cl2 and the volume ( mL ) of the solventdiethyl ether that should be added to prepare 2.79 kg of a solutionthat is 0.364 m CH2Cl2.

mass ( kg ) of the CH2Cl2

volume ( mL ) of the(C2H5)2O
Molar Mass (g/mol) CH2Cl2 84.93 (C2H5)2O 74.12 Density ( g/mL ) CH2Cl2 1.327 (C2H5)2O 0.7138 Name/Formula methylene chloride CH2Cl2 diethyl ether (C2H5)2O

Explanation / Answer

We know that    molality = number of moles ofsolute / numbrer of kg of solvent      i,e molality = (massof solute/molar mass of soute) / numbrer of kg ofsolvent Given data : 0.364 mCH2Cl2 of 2.79kg solution 0.364 m = (mass of CH2Cl2/ molasrmass of CH2Cl2)/2.79kg mass ( kg ) of the CH2Cl2 =0.364 mol.kg-1*2.79kg*84.93g/mol                                           =86.25kg                                                                                      volume ( mL ) ofthe (C2H5)2O = 2.79kg/0.7138g.mL-1                                                  =2.79x1000g /0.7138g.mL-1                                                  =2.79x1000g /0.7138g.mL-1                                                 =3908.65mL
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote