The reaction of nitric oxide, NO, with hydrogen, H 2 , produces nitrogen, N 2 ,
ID: 707600 • Letter: T
Question
The reaction of nitric oxide, NO, with hydrogen, H2, produces nitrogen, N2, and water, H2O, according to the equation
2 NO + 2 H2 ? N2 + 2 H2O
A student obtained the following data:
Experiment
Initial [H2]/
mol L?
Initial [NO]/
mol L?
Initial rate/
mol L?1 s?1
1
0.20
0.20
3.2 x 10-3
2
0.40
0.20
1.3 x 10-2
3
0.20
0.40
6.4 x 10-3
(a) Determine the most probable rate equation for the reaction, with v for the reaction rate and k for the rate coefficient.
(b) Evaluate the numerical value (with units) of the rate coefficient.
(c) Choose the appropriate matches below. Note that some of the units have to be expressed in a particular way in the drop down menus, e.g. L4 shows as L4, s-1 looks like s-1, L4 s-1 looks like L4 s-1.
Background reading:
the Chemguide concentration dependence page (38kB)
the Chem guide orders and mechanism page (28kB)
Energy section Powerpoint lecture notes
Order with respect to [NO]
Order with respect to [H2]
v
k
Experiment
Initial [H2]/
mol L?
Initial [NO]/
mol L?
Initial rate/
mol L?1 s?1
1
0.20
0.20
3.2 x 10-3
2
0.40
0.20
1.3 x 10-2
3
0.20
0.40
6.4 x 10-3
Explanation / Answer
2 NO + 2 H2 ? N2 + 2 H2O
For the above equation
Let rate law
r = k [NO]a [H2]b
From trial 1 and 2
r1/r2 = ( [NO]1a [H2]1b) / ( [NO]2a [H2]2b)
(3.2 *10^-3 / (1.3*10^-2) = (0.20/0.40)b
0.246 = 0.5b
Take natural logarithm on both sides
ln 0.246 = b ln 0.5
b = 2
Similarly from trial 1 and 3
r1/r3 = ( [NO]1a [H2]1b) / ( [NO]3a [H2]3b)
(3.2 *10^-3 / (6.4*10^-3) = (0.20/0.40)a
0.5 = 0.5a
a = 1
Rate law
r = k [NO] [H2]2
Part b
From trial 1
r1 = k [NO]1 [H2]12
3.2 x 10^-3 mol L?1 s?1 = k x 0.20 M x 0.20 x 0.20 M2
3.2 x 10^-3 M s?1 = k x 0.008 M3
k = (3.2 x 10^-3 M s?1) / (0.008 M3)
k = 0.40 M-2 s-1
k = 0.40 L2 mol-2 s-1
Part C
Order with respect to [NO] = 1
Order with respect to [H2] = 2
Rate law = r = k [NO] [H2]2
From trial 1
r = 0.40 x 0.20 x 0.20 x 0.20 = 0.0032 mol L?1 s?1
For trial 2
r = 0.40 x 0.20 x 0.40 x 0.40 = 0.0128 mol L?1 s?1
For trial 3
r = 0.40 x 0.40 x 0.20 x 0.20 = 0.0064 mol L?1 s?1
Rate constant k = 0.40 L2 mol-2 s-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.