a)Calculate the density of oxygen, , under each of the following conditions: STP
ID: 723888 • Letter: A
Question
a)Calculate the density of oxygen, , under each of the following conditions:STP
1.00 atm and 20.0 c
Express your answers numerically in grams per liter. Enter the density at STP first and separate your answers by a comma.
b)
To identify a diatomic gas (x2), a researcher carried out the following experiment: She weighed an empty 2.4-L bulb, then filled it with the gas at 1.10 atm and 21.0 c and weighed it again. The difference in mass was 3.1g . Identify the gas.
Explanation / Answer
PV = nRT => PV = (m / M) RT => m / V = PM / RT STP m / V = 100000 * 32 / 8.314 * 273 => m / V = 1409.9 grams / m^3 = 1.4099 grams/liter at 1 atm and 20 C m / V = 101325 * 32 / 8.314 * 293 => m / V = 1331.03 grams/m^3 = 1.331 grams/liter b) T = 294 K P=1.1 atm = 1.1 * 101325 N/m^2 V = 2.4 l = 2.4 * 10^-3 m^3 mass = 3.1 gram PV = (m/M) RT => 1.1 * 101325 * 2.4 * 10^-3 = (3.1 / M )* 8.314 * 294 => M = 28.3 Molecular wt of N2 = 28 Therefore the gas was N2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.