Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a)Calculate the molarity of the standard base solution if a5.1362g sample is use

ID: 75440 • Letter: A

Question

a)Calculate the molarity of the standard base solution if a5.1362g sample is used to prepare 100ml in the volumetric flask.(Molecular weight: 121.13g)
b) Calculate the molar concentration of an acid solution, if20.74 ml were required to titrate a 10.00ml aliquot of the solutionprepared in 14.
Step by step procedure to attaining answer to the above wouldbe truly appreciated. thank you!
b) Calculate the molar concentration of an acid solution, if20.74 ml were required to titrate a 10.00ml aliquot of the solutionprepared in 14.
Step by step procedure to attaining answer to the above wouldbe truly appreciated. thank you!

Explanation / Answer

A) C = n/V = [5.1362g (1mol/121.13g)] / (0.100) = 0.424M B) At eq pt we know that mols acid = mols base. n base =  0.424 M * 0.010 L = 0.00424 molsbase. This is also the mols acid, so, C (acid) = n/V = 0.00424 mols / 0.02074 L = 0.204 M
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote