The crystal structure of an element X can be described as follows: X atoms form
ID: 737808 • Letter: T
Question
The crystal structure of an element X can be described as follows: X atoms form a face-centred cubic lattice with an edge length of 356.7 pm. In addition, there are X atoms occupying every other tetrahedral site in the face-centred cubic lattice. The density of the solid is found to be 3.52 g/cm3. What is the molar mass of the element, in g/mol?Note: The X atoms form a face-centred cubic lattice with an edge length of 356.7 pm, but the lattice is not closest-packed.
Enter your answer accurate to 3 significant figures. Do not include units as part of your answer.
Explanation / Answer
number of x atoms per unit cell = 4 (fcc) + 4( tetrahedral voids) = 8 density = nM/NV 3.52 = 8 x M/(6.023 x10^23) (356.7 x10^-10)^3 M = 12.027 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.