When 5.454 grams of a hydrocarbon, CxHy, were burned in a combustion analysis ap
ID: 754212 • Letter: W
Question
When 5.454 grams of a hydrocarbon, CxHy, were burned in a combustion analysis apparatus, 17.11 grams of CO2 and 7.006 grams of H2O were produced. In a separate experiment, the molar mass of the compound was found to be 56.11 g/mol. Determine the empirical formula and the molecular formula of the hydrocarbon.Explanation / Answer
CxHy+(x+y/4)/2o2-->Xco2+y/2h20 weight of CO2 = 17.11 so moles of CO2 = 17.11 / 44 = 0.388 =x' weight of H2O = 7.006or 7.006 /18 moles of H2O = 0.389 moles==>y'=0.777 for 56.11 grams of Cxhy= 12x+y=56.11 ==> molar ratio of C : H = 0.388:0.777 = 1 : 2 CH2 12+2=14 = 1/4 Molecular weight so the molecular formula is C4H8 is the ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.