When 2.5000g of NaOH were dissolved in 49.0g water in a calorimeter at 24.0C, th
ID: 795839 • Letter: W
Question
When 2.5000g of NaOH were dissolved in 49.0g water in a calorimeter at 24.0C, the temperature of the solution went up to 37.1C.
a) is this dissolving process exothermic? yes or no?...... I said yes
b)Calculate qH2O using q= (sp x m x deltaT) ..........I got 2685.7096 J (2.68x10^3)
c) Calculate the mass of the solution (NaOH + H2O)...........I got 51.5g
d) find qrxn for the entire reaction (water and NaOH) as it occured in the calorimeter. use q rxn = q soultion = delta H reaction........I got -2822.73 J or -2.82x10^3
e) find qrxn (using part d) for the dissolving of 1.00g NaOH in water.
f) find delta H rxn (using part e) for the dissolving of 1.00 mole of NaOH in water.
thank you so much for your help! please show steps!!
Explanation / Answer
a) Yes it is exothermic since heat is released
b) qH2O = 49 x 4.18 x (37.1 - 24) = 2683.142 J
c) Mass = 49 + 2.5 = 51.5 g
d) q = 51.5 x 4.18 x (37.1 - 24) = 2820.037 J
e) For 1 g of NaOH q = 2820.037 / 2.5 = 1128.015 J
f) For 1 mole NaOH q = 1128.015 x 40 = 45120.592 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.