Chapter 22 Begin Date: 3/15/2018 12:01:00 AM - - Due Date: 3/18/2018 11:59:00 PM
ID: 777237 • Letter: C
Question
Chapter 22 Begin Date: 3/15/2018 12:01:00 AM - - Due Date: 3/18/2018 11:59:00 PM End Date: 3/22/2018 11:59:00 PM (6%) Problem 13: The figure shows a long straight wire near a rectangular current 11 = 15.0 A 7.50 cm 10.0 cm 12 = 30.0 A 30.0 cm- ©theexpertta.com What is the magnitude of the total force on the loop? Grade Summary Deductions Potential Fot-2.05 105 0% 100% Submissions Attempts remaining: 7 (0% per attempt) detailed view 78 9 HOME sinO cotan) asin tan() | acos() coso atan acotan sinh() coshO tanh) cotanh0 Degrees Radians 0% END O BACKSPACE EL CLEARExplanation / Answer
here,
I1 = 15 A
I2 = 30 A
l = 30 cm = 0.3 m
the magnitude of force on the loop , F = l * ( u0 * I1 * I2 /(2 * pi * 0.075) - u0 * I1 * I2 /(2 * pi * (0.075 + 0.1)))
F = 0.3 * 1.26 * 10^-6 * 15 * 30 /( 2 * pi ) (1/0.075 - 1/0.085 )
F = 4.2 * 10^-5 N
the magnitude of force on the loop is 4.2 * 10^-5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.