At a certain time a star of mass 7 times 10^30 kg is located at m. A planet of m
ID: 803470 • Letter: A
Question
At a certain time a star of mass 7 times 10^30 kg is located at m. A planet of mass 3 times 10^24 kg is located at m and is moving with a velocity of m/s. What force is acting on the planet? At a time 1 times 10^6 seconds later, what is the new velocity of the planet? Show your work clearly. Where is the planet's positon at this later time? Show your work clearly. Explain briefly why the procedures you followed in parts (a) and (b) were able to produce usable results but wouldn't work if the later time had been 1 times 10^9 seconds instead of 1 times 10^6 seconds after the initial time.Explanation / Answer
According to the universal gravitational law
F= Gm1m2/r^2
where m1=mass of star=7*10^30 kg
m2= mass of planet=3*10^24 kg
r= distance between the planet and the star=5*10^12 to 2*10^12m
Taking average of the distance=3.5*10^12m
G= gravitational constant=6.67*10^-11m3kg-1s-2
Force acting on the planet= F=Gm1m2/r^2
F=6.67*10-11* 7*10^30* 3*10^24/(3.5*10^12)^2
=140.07*10^30*10^24/12.25*10^24
=11.43*10^30N
Velocity= Distance travelled/ time taken
Initially velocity of planet=0.3 *10^4m/s
Initial distance between star and planet= 5*10^12m
Initial time taken=Initial distance/ initial speed
=5*10^12/0.3*10^4
=16.6*10^8s
Now after the 1*10 sec later
16.6*10^8s+1*10^6 s
=10^6(16.6*10^2+1)
=10^6(16.6*10^2+1*10^2) ( since 1*10^2= 1 only no change in value)
=10^6*17.6*10^2=17.6*10^8s
New velocity= New distance/time taken
=2*10^12/17.6*10^8
=0.113*10^4m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.