He places 4.20 g of chlorine, Cl 2 , and an equal molar amount of carbon monoxid
ID: 809748 • Letter: H
Question
He places 4.20 g of chlorine, Cl2, and an equal molar amount of carbon monoxide, CO, into a 10.00 L reaction vessel at 395 C. After the reaction comes to equilibrium, he adds another 4.20 g of chlorine to the vessel in order to push the reaction to the right to get more product. What is the partial pressure of phosgene when the reaction again comes to equilibrium? K? = 1.23E+3
A chemist wants to prepare phosgene, COCl2, by the following reaction: CO(g) + Cl2(g) COCl2(g) He places 4.20 g of chlorine, Cl2, and an equal molar amount of carbon monoxide, CO, into a 10.00 L reaction vessel at 395 ½C. After the reaction comes to equilibrium, he adds another 4.20 g of chlorine to the vessel in order to push the reaction to the right to get more product. What is the partial pressure of phosgene when the reaction again comes to equilibrium? K? = 1.23E+3Explanation / Answer
Concentration of chlorine gas = (4.2/70.9)*(1/10) = 0.592M
[CO] = 0.592M
[COCl2] = 0.529^2*Kc
Kc = Kp(RT)^delta n ==> Kp/(8.314*668) = 0.2215
[COCl2] at equilibrium = 0.529^2*0.2215 = 0.062 M
after adding 4.2 g of Cl2 more,
Kc = (0.062+x)/(0.467-x)(0.996-x)
solving for x, x = 0.041
therefore, [COCl2] = 0.103 M
moles of COCl2 = 1.03, CO =( 0.467-0.041)*10=4.26
Cl2=0.955*10=9.55
total moles = 14.84. Total pressure = nRT/V = 8.241x10^6 Pa
partial pressure of COCl2 = (1.03/14.84)*(P) = 5.72x10^5 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.