A 25.00 gram gold ingot and a 30.00 gram block of copper are placed in 100.00 gr
ID: 815557 • Letter: A
Question
A 25.00 gram gold ingot and a 30.00 gram block of copper are placed in 100.00 grams of water. If the initial temperatures of the gold, copper, and water were 95.0
A 25.00 gram gold ingot and a 30.00 gram block of copper are placed in 100.00 grams of water. If the initial temperatures of the gold, copper, and water were 95.0 A degree C, 85.0 A degree C, and 25.0 A degree C, respectively, what would the final temperature of the entire system be? The specific heats of gold, copper, and liquid water are 0.129, 0.387, and 4.18 J g-1 A degree C-1, respectively. 23.1 A degree C 28.2 A degree C 26.0 A degree C -27.1 A degree C 27.1 A degree CExplanation / Answer
Gold mass = 25 g
copper mass = 30 g
water mass = 100 g
Ti gold = 95
Ti copper = 85
Ti water = 25
Final temperature of system
Cp gold = 0.129
Cp copper = 0.387
Cp water = 4.18
Let's first "cool" the gold
Qw = -Qg
mw*CPw*(Tf-Ti) = -mg*Cpg*(Tf-Ti)
100g*4.18*(Tf-25)=-25g*0.129*(Tf-95)
Solve for Tf
-129.6 (Tf-25) = (Tf-95)
-129.6Tf+3240 = Tf - 95
-128.6Tf = -3335
Tf = 25.9
Now let us use the copper!
Qw = - Qc
mw*Cpw*(Tf-Ti) = mc*Cpc*(Tf-Ti)
100g*4.18*(Tf-25.9) = -30g*0.387*(Tf-85)
-36 (tf-25.9) = tf-85
-36Tf+932.4 = Tf- 85
-37Tf = -1017.4
Tf = 27.49
Nearest answer shown: 27.1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.