Calculate the G and the equilibrium constant for the following reaction at 320K.
ID: 881392 • Letter: C
Question
Calculate the G and the equilibrium constant for the following reaction at 320K.
2 NO(g) + O2(g) <--> 2NO2(g)
Hf (kJ/mol) Gf (kJ/mol) S (J/mol·K)
NO(g) 91.3 87.6 210.8
O2(g) 0 0 205.2
NO2(g) 33.2 51.3 240.2
Explanation / Answer
1/2 N2(g) + O2(g) --> NO2(g), deltaH = 33.2 kJ
we need to multiply the above equation by 2 in order to get the desired coefficients
N2 + 2 O2 -> 2 NO2.........deltaH = +66,4 kJ
1/2 N2(g) + 1/2O2(g) --> NO(g), delta H = 91.3 kJ
we need to multiply the above equation by 2 and invert it in order to get the desired coefficients
2 NO -> N2 + O2..............deltaH = -182.6 kJ
Delta H = 66.4 - 182.6 = -116.2 KJ/mol
Similarly we can calculate the entropy of the reaction
Entropy of reaction = 2 * (entropy of NO2) - (entropy of O2 + 2*entropy of NO)
= -146.4 J/mol-K
Delta G (320K) = Delta H - T(Delta S)
= -116.2 KJ/mol + (146.4)(320)
= -69.352 KJ/mol
Now for finding equilibrium constant
-69.352 * 1000 = -(8.314)(320)ln(Keq)
ln(Keq) = 26.0674
Keq = e^(26.0674) = 2.31 * 10^(11)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.