Consider the following reaction: N 2 (g) + 3H 2 (g) 2NH 3 (g) In a given experim
ID: 881569 • Letter: C
Question
Consider the following reaction:
N2(g) + 3H2(g) 2NH3(g)
In a given experiment, 1.21 moles of N2(g) and 4.52 moles of H2(g) were placed in a 5.65 L vessel. Complete the following table by entering numerical values in the Initial row and values containing the variable "x" in the Change and Equilibrium rows. Define x as the amount (mol/L) of N2 that reacts to reach equilibrium. Include signs in the Change column to indicate a gain or loss of concentration. (Omit units and spaces, use 3 sig. fig. and write concentration less than 1 as 0.###, not as .###. If nothing is present initially, enter 0 for the molarity.)
At a particular temperature, the equilibrium concentration of NH3 is found to be 0.229 M.
Given this information, determine the numerical value of K for this reaction, at this temperature.
(If you want to enter your answer in scientific notation, use the format as shown below:
2.5 x 10-3 = 2.5E-3)
K = ?
Explanation / Answer
Answer –
Given, N2 = 1.21 mole , H2 4.52 moles , volume = 5.65 L
[N2] (M)
[H2] (M)
[NH3] (M)
Initial
0.214
0.800
0
Change
-x
-3x
+2x
Equilibrium
0.214-x
0.800-3x
2x
We also given, at the equilibrium [NH3] = 0.229 M
We know at the equilibrium, [NH3] = 2x = 0.229 M
2x = 0.229
So, x = 0.229 / 2
= 0.1145 M
[N2] = 0.214-x
= 0.214-0.1145
= 0.0995 M
[H2] = 0.800-3x
= 0.800 -3*0.1145 M
= 0.4565 M
We know,
K = [NH3]2 / [N2] [H2]3
= (0.229)2 / (0.0995 ) * (0.4565)3
= 5.54
[N2] (M)
[H2] (M)
[NH3] (M)
Initial
0.214
0.800
0
Change
-x
-3x
+2x
Equilibrium
0.214-x
0.800-3x
2x
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.