Calculate the wavelength in nanometers of the light emitted by a hydrogen atom w
ID: 885674 • Letter: C
Question
Calculate the wavelength in nanometers of the light emitted by a hydrogen atom when it's electron falls from the n= 7 to the n= 4 principal energy level. Recall that the engergy levels of the H atom are given by En = -2.18 x 10 to the negative 18 J ( 1/n to the second power) . ( c= 3.00 x 10 to to the 8 th power m/s ; h=6.63 x 10 to the negative 34 j.s Calculate the wavelength in nanometers of the light emitted by a hydrogen atom when it's electron falls from the n= 7 to the n= 4 principal energy level. Recall that the engergy levels of the H atom are given by En = -2.18 x 10 to the negative 18 J ( 1/n to the second power) . ( c= 3.00 x 10 to to the 8 th power m/s ; h=6.63 x 10 to the negative 34 j.sExplanation / Answer
Given : n = 7 , n = 4
We use energy equation
We know
Delta E = –2.18 E -18 J (1/nf2– 1/ni2)
We know ni is 7 and nf is 4
Lets plug these value in energy equation
Delta E = –2.18 E -18 J (1/42– 1/72)
Delta E = –9.18 E-20 J
Calculation of wavelength:
Delta E = hc/
Here h is planks constant = 6.63 E -34 J.s , c is speed of light = 3.00 E 8 m/s
. is wavelength
Lets rearrange the equation ;
. = hc / Delta E
Lets plug all the value in above equation
. = (6.63 E -34 J.s * 3.0 E 8 m/s ) / 9.18 E -20 J
= 2.17 E -6 m
Conversion of wavelength into nm
= 2.17 E -6 m * 1 E9 nm / 1 m
= 2167.6 nm
. = 2167.6 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.