8. Magnesium carbonate (MgCO3) and calcium carbonate (CaCO3) both decompose when
ID: 888758 • Letter: 8
Question
8. Magnesium carbonate (MgCO3) and calcium carbonate (CaCO3) both decompose when heated, forming CO2 gas and the corresponding oxides. MgCO3(s) CO2(g) + MgO(s) CaCO3(s) CO2(g) + CaO(s)
When a particular mixture of MgCO3 and CaCO3 is heated, it releases 47% of its mass as CO2, so that the oxide products have 53%of the mass of the original sample. What mass percentage of MgCO3 was present in the original mixture? (HINT: The fact that the sample loses 47% of its mass does not depend on the original sample size, only on the relative amounts of the two carbonates. So you can start with any size sample you’d like.)
im studying for a chem exam and can't seem to figure this practice problem out. please help thx
Explanation / Answer
MgCO3(s) CO2(g) + MgO(s)
CaCO3(s) CO2(g) + CaO(s)
Let the weight of magnesium carbonate and calcium carbonate is 100g
so weight of CO2 = 47 g
weight of CaO + MgO = 53 g
As per the stoichiometry
If we have x grams of MgCO3 then we will have 100-x g of CaCO3
So moles of MgCO3= x / molecular weight = x/ 84
It will give x/ 84 moles of CO2
so mass of CO2 = x X 44 / 84 grams of CO2 .........(1)
Moles of CaCO3 = 100-x / 100
It will give 100-x / 100 moles of CO2
So mass of CO2 = moles X molecular weight = (100-x ) X 44 / 100 grams .....(2)
Total mass of CO2 = 47grams = (1) + (2)
Mass of CO2 = 47 = x X 44 / 84 + (100-x ) X 44 / 100
1.068 X 84 X 100 = 100x + 84 ( 100-x)
8971.2 = 100x + 8400 - 84x
571.2 = 16x
x = 35.7
So mass % of MgCO3 = mass of MgCO3 X 100/ total mass = 35.7%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.