You wish to prepare 50.00 mL of 0.0450 M NH 3 from concentrated ammonia (15.28 M
ID: 898690 • Letter: Y
Question
You wish to prepare 50.00 mL of 0.0450 M NH3 from concentrated ammonia (15.28 M) by serial dilution using a 50 mL volumetric flasks, a 2.00 mL volumetric pipet, and a 10.00 mL graduated pipet.
For the first dilution in the series, 2 mL of concentrated ammonia is added to a 50.00 volumetric flask and then filled to the line. The solution is mixed thoroughly, poured into a beaker, and then used to make the second solution in the series. What volume of the first solution should be used to make the second solution, 50.00 mL of 0.0450 M NH3 solution, using the glassware provided?
Explanation / Answer
For the first dilution : -
According to law of dilution MV = M'V'
Where M = Molarity of concentrated solution = 15.28 M
V = Volume of the stock = 2 mL
M' = Molarity of dilute solution = ?
V' = Volume of the dilute solution = 50 mL
Plug the values we get , M' = MV /V'
= (15.28 x 2 ) / 50
= 0.6112 M
For the second dilution : -
According to law of dilution M'V' = M''V''
Where M' = Molarity of first diluted solution = 0.6112 M
V' = Volume of the first diluted solution taken = ?
M'' = Molarity of dilute solution = 0.0450 M
V'' = Volume of the dilute solution = 50.00 mL
Plug the values we get , V' = M"V" / M'
= (0.0450 x 50 ) / 0.6112
= 3.68 mL
Therefore the volume of first diluted solution taken is 3.68 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.