When C2H2 is burned in air, carbon dioxide and water are formed in the following
ID: 899417 • Letter: W
Question
When C2H2 is burned in air, carbon dioxide and water are formed in the following reaction: C2H2+O2(g)rightarrow C02(g) +H20(l) Delta ? = -1300. kJ C(s) + O2(g)Right arrow CO2(g) Delta ? = 1300. kJ H2(g) +1/2 O2(g) Rightarrow H2O(l) Delta ? = - 286. Calculate Delta for 2C(s) + H2(g) Rightarrow C2H2(g) Using the data in #14 what is the Heat of Formation of H2O(l). Delta Hf = Delta ? for melting sulfur (S) is 17. 7 kJ/mol. How many grams of sulfur can be melted by 22. 5 kJ of energy? a) 9. 8 g b) 19. 5 g c) 26. 2 g d) 40. 7 g e) 52. 5 g ·Explanation / Answer
(14) (i) C2H2 (g) + 5/2O2 (g) = 2CO2 (g) + H2O (l), H = - 1300 kJ
(ii) 2C(s) + 2O2 (g) = 2CO2 (g), H = - 394 kJx2
(iii) H2 (g) +1/2O2(g) = H2O (l) H = - 286 kJ
2C (s) + H2 (g) = C2H2 (g) H=?
By applying, Hess’s law
(ii) – (i) 2C(s) + 2O2 – C2H2(g) - 5/2O2 = - H2O(l), H = - 2*394-(-1300)= 512 kJ or (iv) 2C(s) - 1/2O2 = C2H2(g) + H2O(l), H=512 kJ
(iii) + (iv), 2C (s) + H2 (g) = C2H2 (g) H= -286 +512 kJ = 226 kJ
(15) Equation (iii) actually gives us the heat formation of water = - 286 kJ/mol
(16) H for melting of S = 17.7 kJ
So, by using 22.5 kJ energy 22.5/17.7 moles = 1.27 moles
Molar mass of S = 32g
So, 1.27 m of S = 1.27*32 g = 40.7 g. Answer is (d)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.