When 50.00ml of 0.500MHCI(aq) at 25deg. Celsius is added to a calorimeter contai
ID: 1033133 • Letter: W
Question
When 50.00ml of 0.500MHCI(aq) at 25deg. Celsius is added to a calorimeter containing 50 ml of 0.500M NaOH at 25.0degC. The temperature of the mixture rises to 28.2 she Celsius. Solve for the enthalpy of reaction per mole of acid. Assume the aqueous solution have the same properties of water A.-27kJ B.-54kJ C.1300kJ D.670kJ When 50.00ml of 0.500MHCI(aq) at 25deg. Celsius is added to a calorimeter containing 50 ml of 0.500M NaOH at 25.0degC. The temperature of the mixture rises to 28.2 she Celsius. Solve for the enthalpy of reaction per mole of acid. Assume the aqueous solution have the same properties of water A.-27kJ B.-54kJ C.1300kJ D.670kJ A.-27kJ B.-54kJ C.1300kJ D.670kJExplanation / Answer
total mass of solution = total volume of solution
= 50 + 50
= 100 g
moles of acid = 50 x 0.5 / 1000 = 0.025
dT = T2 - T1 = 28.2 - 25.0 = 3.2 oC
Q = m Cp dT
Q = 100 x 4.184 x 3.2 = 1339 J
Q = 1.34 kJ
enthalpy of reaction = - Q / n
= -1.34 / 0.025
= -53.6 kJ
= -54 kJ
answer : B ) -54 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.