When 514 J of heat is added to a sample of liquid water, the temperature rises f
ID: 542501 • Letter: W
Question
When 514 J of heat is added to a sample of liquid water, the temperature rises from 31.6°C to 55.3°C. Knowing the specific heat capacity of liquid water is 4.184 J/g • K, how many grams of water are in the sample?
I have tried 5.183g and .414g, both were wrong. Please Help! Thanks! Update: Found the answer! It is 5.18(correct Sig figs)
09 Question (1 point) a See page 228 ,3rd attempt see Periodic Table QSee Hint when 514 J of heat is added to a sample of liquid water, the temperature rises from 31.6 C to 55.3 C. Knowing the specific heat capacity of liquid water is 4.184 J/g K, how many grams of water are in the sample?Explanation / Answer
Q = 514 J
c = 4.184 J/g.oC
Ti = 31.6 oC
Tf = 55.3 oC
use:
Q = m*C*(Tf-Ti)
514 = m*4.184*(55.3-31.6)
m = 5.18 g
Number of significant figure should be 3
Answer: 5.18 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.