When 56.0 g of an unknown metal at 30.5 degree C is placed in 83.0 g H_2O at 80.
ID: 1059465 • Letter: W
Question
When 56.0 g of an unknown metal at 30.5 degree C is placed in 83.0 g H_2O at 80.5 degree C, the water temperature decreases to 75.9 degree C. What is the specific heat capacity of the metal? The specific heat capacity of water is 4.184 J/g-K. 25.0 g of ice cubes at 0.0 degree C are combined with 180.0 g of liquid water at 80.0 degree C in a coffee cup calorimeter. Calculate the final temperature reached, assuming no heat loss or gain from the surroundings (Data: specific heat capacity of H_2O(l), c = 4.18 J/g degree C; H_2O(s) rightarrow H_2O(l) delta H = 333 J/g)Explanation / Answer
1) Heat lost by hot material = heat gained by cold material
=>mm*Cpm*(T-Tm) =mw*Cpw*(Tw-T)
where T =final temperature of the system
Tw =initial temperature of water
Tm =initial temperature of metal
=> Cpm =83*10^-3*4.184*(80.5-75.9) / (56*10^-3*(75.9-30.5)) =0.6283J/kg.K
2)mi*Lfi+mi*Cpw*(T-0) =mw*Cpw*(Tw-T)
=>25*333+ 25*4.18*(T) =80*4.18*(80-T)
=>8325+104.5 *T =30720 -384*T
=>488.5*T =22395 =>T =45.84 oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.