Calculate the number of moles of CO 2 evolved in each beaker. The molecular weig
ID: 904594 • Letter: C
Question
Calculate the number of moles of CO2 evolved in each beaker. The molecular weight of CO2 is 44.01 g/mole CO2.
Calculate the number of moles of NaHCO3 that reacted in each beaker. (The molar ratio between evolved CO2 and the bicarbonate, HCO3-, is 1:1).
Calculate the mass of NaHCO3 that was used up in the reaction for each beaker. The molecular weight of NaHCO3 is 84.007 g/mole.
Lab notes
beaker weight- 85 grams
Before AS
b1: 115.000g
b2: 115.005g
b3: 115.011g
b4: 115.016g
b5: 115.021g
b6: 115.027g
+ alka Seltzer
b1: 117.318g
b2: 117.241g
b3: 117.164g
b4: 117.133g
b5: 117.138g
b6: 117.143g
Explanation / Answer
Beaker 1 :-
Mass of CO2 evolved = 0.682
moles of CO2 evolved = mass/molar mass = 0.682/44.01 = 0.0155
moles of NaHCO3 consumed = moles of CO2 evolved = 0.0155
Thus, mass of NaHCO3 consumed = moles*molar mass = 0.0155*84.007 = 1.302 g
Beaker 2 :-
Mass of CO2 evolved = 0.764
moles of CO2 evolved = mass/molar mass = 0.764/44.01 = 0.0174
moles of NaHCO3 consumed = moles of CO2 evolved = 0.0174
Thus, mass of NaHCO3 consumed = moles*molar mass = 0.0174*84.007 = 1.458 g
Beaker 3 :-
Mass of CO2 evolved = 0.847
moles of CO2 evolved = mass/molar mass = 0.847/44.01 = 0.0192
moles of NaHCO3 consumed = moles of CO2 evolved = 0.0192
Thus, mass of NaHCO3 consumed = moles*molar mass = 0.0192*84.007 = 1.617 g
Beaker 4 :-
Mass of CO2 evolved = 0.883
moles of CO2 evolved = mass/molar mass = 0.883/44.01 = 0.0201
moles of NaHCO3 consumed = moles of CO2 evolved = 0.0201
Thus, mass of NaHCO3 consumed = moles*molar mass = 0.0201*84.007 = 1.685 g
Beaker 5 :-
Mass of CO2 evolved = 0.883
moles of CO2 evolved = mass/molar mass = 0.883/44.01 = 0.0201
moles of NaHCO3 consumed = moles of CO2 evolved = 0.0201
Thus, mass of NaHCO3 consumed = moles*molar mass = 0.0201*84.007 = 1.685 g
Beaker 6 :-
Mass of CO2 evolved = 0.884
moles of CO2 evolved = mass/molar mass = 0.883/44.01 = 0.0201
moles of NaHCO3 consumed = moles of CO2 evolved = 0.0201
Thus, mass of NaHCO3 consumed = moles*molar mass = 0.0201*84.007 = 1.685 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.