Calculate the number of moles of CH3CH2OH in 500ml of the following concentratio
ID: 476053 • Letter: C
Question
Calculate the number of moles of CH3CH2OH in 500ml of the following concentrations. Ethanol has a density 0.789g/cm3 and a molar mass of 46.1g/mole. a. 70% v/v ______________ b. 1.8 % m/v ______________ Calculate the number of moles of CH3CH2OH in 500ml of the following concentrations. Ethanol has a density 0.789g/cm3 and a molar mass of 46.1g/mole. a. 70% v/v ______________ b. 1.8 % m/v ______________ Calculate the number of moles of CH3CH2OH in 500ml of the following concentrations. Ethanol has a density 0.789g/cm3 and a molar mass of 46.1g/mole. a. 70% v/v ______________ b. 1.8 % m/v ______________Explanation / Answer
a) 70 % v/v
70 mL CH3CH2OH present in 100 mL solution
70 x 5 mL CH3CH2OH present in 500 mL solution
350 mL CH3CH2OH present
mass = volume x density
mass = 350 x 0.789 = 276.15 g
moles of ethanol = mass / molar mass
moles = 276.15 / 46.1 = 5.99
b) 1.8 % mass /volume
1.8 g ethanol present in 100 mL solution
1.8 x 5 g ethanol present in 500 mL solution
9.0 g ethanol present.
moles = 9.0 / 46.1
moles = 0.19
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.