When 0.50 g of magnesium metal is placed in a calorimeter, and 100. mL of 1.0 M
ID: 906006 • Letter: W
Question
- When 0.50 g of magnesium metal is placed in a calorimeter, and 100. mL of 1.0 M HCl were added the temperature of solution increased from 22.2 ºC to 44.2 ºC. Assume that the specific heat of solution is 4.18 J/gºC and that the density is 1g/mL.Write a balanced equation for the above reaction. Calculate the enthalpy of reaction per mole of magnesium. Use your value for Cp.
- When 0.50 g of magnesium metal is placed in a calorimeter, and 100. mL of 1.0 M HCl were added the temperature of solution increased from 22.2 ºC to 44.2 ºC. Assume that the specific heat of solution is 4.18 J/gºC and that the density is 1g/mL.Write a balanced equation for the above reaction. Calculate the enthalpy of reaction per mole of magnesium. Use your value for Cp.
Explanation / Answer
Balanced reaction
Mg + 2HCl ----> MgCl2 + H2
Given,
Mass of Mg = 0.5 g
=> Moles of Mg = 0.5 / 24.3 = 0.0206 moles
Moles of HCl = 0.1 x 1 = 0.1 moles
Change in Temp (T2 - T1) = 44.2 - 22.2 = 22 degree C
Cp = 4.18 J/ g K
Total Volume of Solution = 100 mL
=> Mass of Solution = 100 x 1 = 100 g
Heat Gained by solution = m Cp (T2 - T1)
=> Heat Gained = 100 x 4.18 x 22 = 9196 J
For reaction of 0.0206 moles of Mg, Heat released = 9196 J
=> For reaction of 1 mole of Mg, heat released = 9196 / 0.0206 = 446407.8 J = 446.41 KJ
=> Enthalpy = - 446.41 KJ (-ve since energy is released)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.