Consider two solutions, the first being 50.0 mL of 1.00 M CuSO4 and the second 5
ID: 906223 • Letter: C
Question
Consider two solutions, the first being 50.0 mL of 1.00 M CuSO4 and the second 50.0 mL of 2.00 M KOH . When the two solutions are mixed in a constant-pressure calorimeter, a precipitate forms and the temperature of the mixture rises from 21.5 C to 27.7 C .
From the calorimetric data, calculate H for the reaction that occurs on mixing. Assume that the calorimeter absorbs only a negligible quantity of heat, that the total volume of the solution is 100.0 mL , and that the specific heat and density of the solution after mixing are the same as that of pure water.
Explanation / Answer
Solution:
Calculation of moles of KOH and CuSO4
n KOH = molarity x volume in L
= 2.00 M x 0.050 L
= 0.1 mol
n CuSO4 = 1.00 M x 0.050 L
= 0.050 mol
Neutralization reaction
2 KOH (aq)+ CuSO4 (aq)-- > Cu(OH)2 + K2SO4 (aq)
Calculation heat absorbed by water
q = m C delta T
m is mass of water in g , C is specific heat, Delta T = change in T
q = (100.0 mL x 1 g / mL ) x 4.184 J/g deg C x (27.7-21.5 ) deg C
q = 2594.08 J
Delta H =- q
= -2594.08 J
Delta H = - 2594.08 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.