Answers to 6,7,8,9,10 please!! What a the specific heat of an unknown substance
ID: 927626 • Letter: A
Question
Answers to 6,7,8,9,10 please!! What a the specific heat of an unknown substance if 25 0 grams of the substance absorbs 77 0 calories of heal and the temperature increases by 5.5 degree C? How much heat must be added to a 2 22 g p piece of gold (specific heat = 0 129 J/g K) to raise its temperature from 25 00 degree C to 34 00 degree C? Given the thermochemical equations and their corresponding enthalpies: What is the Delta H foe the following reaction? Given the following two equations and their respects e enthalpies: What is the enthalpy change, Delta H_max for the following reaction? 2SO_3(g) rightarrow 2SO_2 (g) + O_2(g)Explanation / Answer
6. q = m*s*DT
77 cal = 25*s*5.5
S = specificheat of substance = 0.56cal/g.c
answer: c
7. q absorbed = m*s*dt
= 2.22*0.129*(34-25)
= 2.58 j
answer : c
8. DHrxn = 2*-890 + 1410 = -370 kj
answer : d
9. DHrxn = 2*395.6 + (2*-296.8) = 197.6 kj
DHrxn = 197.6/2 = 98.8 kj/mol
answer: c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.