Calculate the new concentrations of a set of 3 standards using 3 mL, 6mL, and 9m
ID: 954940 • Letter: C
Question
Calculate the new concentrations of a set of 3 standards using 3 mL, 6mL, and 9mL stock solution respectively, cach diluted to 10 mL of solution. The stock solution has a concentration of 0.3 M. Show all calculations. 2. What kind of graph would you expect from data of concentration in molarity and absorbance? 3. Calculate the concentration of a sample of unknown concentration for the following information: die concentration and absorbance was collected for 5 samples, the information is graphed and an equation of y=6.44x + 0.002 was obtained for the data. An unknown sample was analysis and found to have an absorbance of 0.778, what is the concentration of this sample?Explanation / Answer
1) when 3 ml stock solution
M1 = 0.3 M , V1 = 3 mL
M2 = ? M , V2 = 10 mL
from
M1 V1 = M2 V2
0.3 x 3 = M2 x 10
M2 = 0.09 M
new concentration = 0.09 M
when 6 mL stock solution :
M1 V1 = M2 V2
0.3 x 6 = M2 x 10
M2 = 0.18 M
new concentration = 0.18 M
when 9 mL stock solution :
M1 V1 = M2 V2
0.3 x 9 = M2 x 10
M2 = 0.27 M
new concentration = 0.27 M
2)
the expected graph is linear graph
y = mx + C
where y = absorbance
x = concentration .
3)
y = 6.44x + 0.002
y = mx + C
where y = absorbance = 0.778
x = concentration .
y = 6.44x + 0.002
0.778 = 6.44x + 0.002
x = 0.1205
concentration = 0.1205 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.