Calculate the mole fraction and partial pressure of each gas, and the total pres
ID: 816401 • Letter: C
Question
Calculate the mole fraction and partial pressure of each gas, and the total pressure in the tank.
A tank at is filled with of sulfur tetrafluoride gas and of dinitrogen monoxide gas. You can assume both gases behave as ideal gases under these conditions.
Calculate the mole fraction and partial pressure of each gas, and the total pressure in the tank.
A 8.00L tank at 6.99 degree C is filled with 11.7 g of sulfur tetrafluoride gas and 6.00 g of dinitrogen monoxide gas. You can assume both gases behave as ideal gases under these conditions. Calculate the mole fraction and partial pressure of each gas, and the total pressure in the tank.Explanation / Answer
Molar Mass of sulfur tetrafluoride = 108 gm
Number of moles of sulfur tetrafluoride, n1 =mass/molar mass = 11.7/108 =0.1083 mol
Molar Mass of dinitrogen monoxide = 44 gm
Number of moles of dinitrogen monoxide,n2=mass/molar mass = 6/44 =0.1364 mol
Total number of moles, n =n1+n2 = 0.1083 + 0.1364 =0.2447 mol
use :
P*V=n*R*T
here T = 6.99 oC =(273+6.99)= 279.99 K
P*V=n*R*T
P*8 =0.2447 * (0.0821)*(279.99)
P= 0.703 atm
so, Total pressure = 0.703 atm
mole fraction of sulfur tetrafluoride = n1 /(n1+n2)=n1/n = 0.1083/0.2447 =0.443
partial pressure of sulfur tetrafluoride =mole fraction of sulfur tetrafluoride * total pressure
= 0.443* 0.703 =0.311 atm
mole fraction of dinitrogen monoxide = n2 /(n1+n2)=n2/n = 0.1364/0.2447 =0.557
partial pressure of dinitrogen monoxide =mole fraction of sulfur tetrafluoride * total pressure
= 0.557 * 0.703 =0.392 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.