Calculate the pH of a buffer that is 0.225 M HC_2 H_3O_2 and 0.162 M KC_2H_3O_2.
ID: 964957 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
VI.
this will be a buffer
pH = pKa + log(conjugate/acid)
pKa = -log(1.8*10^-5) = 4.75
the conjugate = KC2H3O2
the acid = HC2H3O2
then
pH = pKa + log(conjugate/acid)
p´H = 4.75 + log(0.162/0.225) = 4.6073324
NOTE: consider posting all other questions in another set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.