Calculate the pH of a buffer that is 0.225 M HC_2H_3O_2 and 0.162 M KC_2H_3O_2.
ID: 968027 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
VI
pH = pKa + log(A-/HA)
pH = 4.75 + log(0.162/0.225) = 4.6073
VII
pOH = pKb + log(NH4/NH3)
pOH = 4.75 + log(NH4/NH3)
mmol>
mmol of N# = 100*0.2
pOH = 4.75 + log(250*0.15/(100*0.2)) = 5.02300
pH = 14-5.02300 = 8.977
VIII
the most effectiv ebuffer is when
[Conjguate] = [Acid]
which is b
IX
if weak base --> ph will be acidic
HB+ + H2O <-> H3O+ + B
X
[H+] = -log(0.18)= 0.74
XI
mmol of acid = 100*0.18 = 18
mmol base = 0.27*30 = 8.1
18-8.1 = 9.9
[H+] = 9.9/(100+30) = 0.076153
pH = -log(0.076153) = 1.11
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.