Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the hydronium ion concentration and the pH of the solution that result

ID: 976777 • Letter: C

Question

Calculate the hydronium ion concentration and the pH of the solution that results when 20.0 mL of 0.15M acetic acid, is mixed with 5.0 mL of 0.17 M Sodium Hydroxide. A solution contains 0.10 M iodide ion I^-, and 0.10 M Carbonate ion, CO_3^2- If solid Pb(NO_3)_2 is slowly added to the solution which salt would precipitate first, Pbl_2 or PbCO_3? The enthalpy of vaporization of liquid ethyl ether, (C_2H_5) O_3 is 26.0 kJ/mol at the boiling point of 35.0 deg C. Calculate Delta S degree for a vapor to liquid transformation at 35.0 deg C. Yeast can product ethanol by the fermentation of glucose (C_6H_12O_6), which is the basis for the production of most alcoholic beverages. C_6H_12O_6(aq) rightarrow 2c_2H_5OH(l) + 2CO_2(g)

Explanation / Answer

Q.10: Initial moles of acetic acid = MxV = 0.15 mol/L x 20mL x (1L/1000 mL) = 0.003 mol

Moles of sodium hydroxide(NaOH) added = MxV = 0.17 mol/L x 5 mL x(1L/1000 mL) = 0.00085 mol

After mixing, 0.00085 mol of NaOH will react with 0.00085 mol of CH3COOH to form 0.00085 mol CH3COONa.

The neutralization reaction is

------------- CH3COOH + NaOH ------ > CH3COONa + H2O

init.mol : 0.003 mol, 0.00085 mol, 0 mol

change: - 0.00085 mol, - 0.00085 mol, + 0.00085 mol

eqm.mol: 0.00215 mol, 0 mol, ---------- 0.00085 mol

Now CH3COOH and CH3COONa will act as buffer solution whose pH can be calculated from Hendersen equation

pH = pKa + log[CH3COONa] / [CH3COOH]

=> pH = pKa + log(moles of CH3COONa / moles of CH3COOH) [since V is same for both]

=> pH = 4.74 + log(0.00085 / 0.00215) = 4.34 (answer)

Q.11: The compound with the lowest solubility will precipitate first.

For the dissociation of PbI2

PbI2(s) + H2O ----- > Pb2+(aq) + 2I-(aq) : Ksp = 8.5x10-9

----------------------------- S, ------------ 2S

=> Ksp = 8.5x10-9 = [Pb2+(aq)] x[I-(aq)]2 = S x (2S)2 = 4S3

=> S = cuberoot(8.5x10-9 / 4) = 1.29x10-3 M

For the dissociation of PbCO3

PbCO3(s) + H2O ----- > Pb2+(aq) + CO32-(aq) : Ksp = 7.4x10-14

---------------------------------- S, ------------ S

=> Ksp = 7.4x10-14  = [Pb2+(aq)] x[CO32-(aq)]2 = S x S = S2

=> S = squareroot( 7.4x10-14 ) = 2.72x10-7 M

PbCO3 having lowest solubility will precipitate first (answer)

Q.12: Given deltaHv = 26.0 kJ/mol = 26000 J/mol

boiling point, Tb = 35.0 DegC = 35.0 + 273 = 308 K

Hence deltaS0 = deltaHv / Tb = 26000 J/mol / 308 K = 84.4 Jmol-1K-1 (answer)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote