Calculate the frequency and the wavelength of the photon with enough energy to e
ID: 968262 • Letter: C
Question
Calculate the frequency and the wavelength of the photon with enough energy to eject on electron from a metal plate made of Cesium. The first ionization energy for Cesium is 376 kJ/mote. What it the kinetic energy of the electron elected from the surface of Cesium by a photon with o wavelength of 250 nm? Use your answer from W3 in this question. Calculate the wavelength of light that is emitted or absorbed In the following electron transitions In the hydrogen atom. Clearly slate whether energy b being emitted or absorbed. What type of electromagnetic radiation (UV, visible, etc) is being emitted/absorbed lor each? From n=5 to n=2 From n= 2 to n=5 From n= I to n=7 From n= 1 to n=infinityExplanation / Answer
3. hv = hv0 + k.e
work function = hv0
energy required per molecule = 376*10^3 / (6.023*10^23) = 6.243*10^-19 joule
6.625*10^-34*v = 6.243*10^-19 + 0
v = frequency required = 9.42*10^14 s-1
wavelength required = c/v = (3*10^8 / (9.42*10^14)) = 3.184*10^-7 m
4.
6.625*10^-34*(3*10^8/ (250*10^-9)) = 6.243*10^-19 + x
x = 1.707*10^-19 joule = kinetic energy of ejected electron
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.