Calculate the frequency of an electromagnetic wave (in air) having lambda = 5 mm
ID: 3279236 • Letter: C
Question
Calculate the frequency of an electromagnetic wave (in air) having lambda = 5 mm Calculate the wave length of a sound wave having T = 0.015 s Calculate the absolute pressure in a Fresh water lake at a depth of 7.0 m Calculate the natural angular frequency of a simple pendulum of mass 3.0 kg and length of 2.0 m Calculate the oscilation period for a 3.0 kg mass to a string having spring constant K = 16 N/m Calculate the sound level, in for a loudspeaker producing sound waves with an intensity of 0.01 w/m^2Explanation / Answer
here,
1)
wavelength , lamda = 5 mm
lamda = 0.005 m
speed of EM wave , c = 3 * 10^8 m/s
the frequency , f = c/lamda
f = 3 * 10^8 /0.005 hz
f = 6 * 10^10 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.