Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the frequency of the green light emitted by a hydrogen atom with a wav

ID: 1069645 • Letter: C

Question

Calculate the frequency of the green light emitted by a hydrogen atom with a wavelength of 4.373 times 10^-7 m. 1.46 times 10^14 g^-1 6.86 times 10^14 g^-1 4.33 times 10^14 g^-1 6.17 times 10^14 g^-1 1.62 times 10^14 g^-1 Calculate the wavelength of a baseball (m = 155 g0 moving at 35 m/s. 7.60 times 10^-36 m 2.15 times 10^-34 m 1.32 times 10^-37 m 1.22 times 10^-34 m 3.57 times 10^-32 m Calculate the energy of the orange light emitted, per photon, by a neon sign with a frequency of 9.26 times 10^14 Hz. 3.09 times 10^-29 J 6.14 times 10^-19 J 3.24 times 10^-19 J 1.63 times 10^-19 J 5.11 times 10^-19 J Determine the mass of a hail with a velocity of 15.7 m/s and a wavelength of 8.92 times 10^-34 m. 26.0 g 594 g 2.08g 4 7.3 g 21.2 g What are the possible values of n and ml for an electron in a 4d orbital? n = 1, 2, 3, or 4, l = 0 and ml = 2 n = 1, 2, 3, or 4, l = 1 and ml = -2, -1, 0, +1, or +2 n = 4, or 4, l = 2 and ml = -2, -1, 0, +1, +2 n = 4, l = 3 and ml = 2 Determine the energy change associated with the transition from n=2 to n=5 in the hydrogen atom. Rydberg constant = -2.18 times 10^-18 -2.18 times 10^-19 J +6.54 times 10^-19 J -1.53 times 10^-19 J 4.58 times 10^-19 J +3.76 times 10^-19 J

Explanation / Answer

50)
f = c/wavelength
= (3*10^8) / (4.373*10^-7)
= 6.86*10^14 s-1

Answer: B

51)
use DeBroglie's formula,
wavelength = h /(m*V)
= (6.626*10^-34) / (155*10^-3 kg * 35 m/s)
= 1.22*10^-34 m

Answer: D

I am allowed to answer only 1 question at a time

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote