Assume the radius of one (1) sodium atom is 1.86 A. (1 A = 1.10^-10 m). Imagine
ID: 990217 • Letter: A
Question
Assume the radius of one (1) sodium atom is 1.86 A. (1 A = 1.10^-10 m). Imagine that you would line up all the sodium atoms in 1.000 gram sodium in one straight line. How many miles is the length of the line of sodium atoms? (1 mile = 1.61 km). Adipic acid is used in the manufacture of nylon. The composition of the acid is 49.3% C, 9% H and 43.8% O by mass. The molecular mass is 146 amu. What is the molecular formula? An aqueous solution contains 5.00 g of calcium chloride per liter. What is the molarity of the solution?Explanation / Answer
Moles of Na = 1 gm /23 ==0.04347 moles
Number of atoms = 6.023 x 1023 atoms x 0.04347 = 0.262 x 1023 atoms
1 atom = 1.86 x 10-10 m radius
Diameter = 2 x 1.86 x 10-10 m
Total length = 0.262 x 1023 atoms x 2 x 1.86 x 10-10 m ==9.746 x 1012 m
1 mile = 1610 m
So, 9.746 x 1012 m / 1610 m ==6.05 x 109 miles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.