What mass of o_2 is required to produce 5.00 l no_2 at 305 k and 752 mm hg?(r =
ID: 991970 • Letter: W
Question
What mass of o_2 is required to produce 5.00 l no_2 at 305 k and 752 mm hg?(r = 0.08206 l atm/mol K)2 no(g) + O_2(g) rightarrow 2 NO_2(g) 0.198 g 1.58 g 3.16 g 5.00 g 6.33 g Equal volumes of propane, C_3H_8. and carbon monoxide. CO. at the same temperature and have the same chemical properties. number of atoms. average molecular speed. density. number of molecules. The pressure of O_2 in a 15.0 flask is 322 mm Hg at 44 degreeC What mass of O_2 is in the flask?(R = 0.0K06 L atm/mol K) 0.244 g 5.80 g 7.82 g 15.2 g c. 56.3 gExplanation / Answer
41)Using ideal gas equation, moles of NO2 required can be calculated.
PV=nRT
n=PV/RT
P=752/760 =0.99atm
1 atm=760 mm hg
V=5.00L
R=0.0821L atm/K.mol
n=0.99 atm * 5.00L/(0.0821L atm/K.mol)*305K=0.198 moles
From the balanced equation you can see the coefficients and figure out ,
1 mol O2 is required to produce 2 mol NO2
So moles of O2 reqd to produce 0.198 moles NO2=1/2*0.198=0.099=0.1 moles
1 mole O2=32 g
0.1 mol O2=0.1*32=3.2 g(answer)
C) is correct
42)using Boyle’s law ,
P1*V1=P2*V2
P1=1.6 atm
V1=45L
P2=0.7 atm
V2=?
V2=P1*V1/P2=1.6atm*45L/0.7 atm=103 L e) correct
43)e )No of molecules.
Avogadro’s law states that equal volume of all gases at equal P,T has same no of molecules equal to 6.022*10^23(Avogadro’s number)
44) Using ideal gas equation, moles of O2 required can be calculated.
PV=nRT
n=PV/RT
P=322/760=0.42 atm
T=44+273=317 K
V=15.0L
R= R=0.0821L atm/K.mol
n=0.42 atm * 15.0L/( 0.0821L atm/K.mol)* 317K=0.242 moles
1 mol O2=32 g
0.0242 moles O2=0.0242 moles*32g/mol=7.8 g(answer)
c) is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.