What mass of oxalic acid, H2C204, is required to prepare 250 mL of a solution th
ID: 551070 • Letter: W
Question
What mass of oxalic acid, H2C204, is required to prepare 250 mL of a solution that has a concentration of (4.83x10-1) M H2C204? Note: Your answer is assumed to be reduced to the highest power possible. Your Answer: x10 10 Answer units Save Question 12 (10 points) Use the correct answer to the previous question to solve the following problem. What volume of 2.06 M KMn04 (MW 126.9 g/mol) contains (3.90x1042) g of solute? Note: Your answer is assumed to be reduced to the highest power possible. Your Answer x10 Answer unitsExplanation / Answer
Answer:
Molar mass of Oxalic acid =126
Volume (V) = 25 mL
Concentration = 4.83 x 10-1 M
Molality = (mass/molar mass) x (1000 / volume in mL)
0.483 = (mass/126) x (1000/250)
0.483 = (mass/126) x (4)
0.483/4 =mass/ 126
0.1207 x 126 = mass
Mass = 15.214 g
Mass = 0.1521 x 10-2 g.
Question-12:
Answer:
molarity = 2.06 M
mlocelular weight (molar mass) = 126.9 g/mole
mass of the compound = 3.90 x 102 g = 390 g
Molality = (mass /mw) x (1000 / volume in mL)
2.06 = (390 /126.9) x (1000 / V)
V = (3.073 x 1000) / 2.06
V = 1491.747 L
V = 14.917 x 10-2 L
V = 0.14917 x 10-4 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.