A mixture containing an unknown percentage of salicylic acid is prepared by diss
ID: 994822 • Letter: A
Question
A mixture containing an unknown percentage of salicylic acid is prepared by dissolving 0.325 g of impure salicylic acid in ethanol/water in a 250 mL volumetric flask. This solution is diluted with iron chloride reagent by 1:10. The solution gave an absorbance of 0.531. A set of previously prepared standards of salicylic acid (all concentrations were in ppm) gave a regression line of A = 0.0132c + 0.001. Calculate the concentration in ppm of salicylic acid in your unknown DILUTED mixture. 0.00700 ppm salicylic acid 40.2 ppm salicylic acid 43.0 ppm salicylic acid 401.2 ppm salicylic acid
Explanation / Answer
from A= 0.0132C+0.001
A= 0.531, 0.531= 0.132C+0.001, 0.132C= 0.53, C= 4.015ppm
This is obtained by diuting at 1:10 ratio and hence before dilution, its concentration = 10*4.015= 40.2 ppm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.