Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What volume of 0.100 M HC1 is required for the complete neutralization of 1.00 g

ID: 1019272 • Letter: W

Question

What volume of 0.100 M HC1 is required for the complete neutralization of 1.00 g of NaHCO_3 (sodium bicarbonate)? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. What volume of 0.130 M HCI is required for the complete neutralization of 1.70 g of Na_2CO_3 (sodium carbonate)? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. A sample of NaOH (sodium hydroxide) contains a small amount of Na_2CO_3 (sodium carbonate). For titration to the phenolphthalein endpoint, 0.200 g of this sample requires 23.98 mL of 0.100 M HC1. An additional 0.700 mL of 0.100 M HC1 is required to reach the methyl orange endpoint. What is the percentage of Na_2CO_3 by mass in the sample? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.

Explanation / Answer

part A

NaHCO3 + HCl ----> H2O + CO2 + NaCl

No of mol of NaHCo3 = 1/84 = 0.012 mol

No of mol of HCl required = 0.012 mol

volume of HCl needed = 0.012/0.1 = 0.12 L = 120 ml

part B

Na2CO3 + 2HCl ----> H2O + CO2 + 2NaCl

No of mol of NaHCo3 = 1.7/106 = 0.016 mol

1 mol Na2CO3 = 2 mol HCl

No of mol of HCl required = 0.016*2 = 0.032 mol

volume of HCl needed = 0.032/0.13 = 0.25 L = 250 ml

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote