What volume is occupied by 35.0 g of C_2H_2 at 471 mm Hg and 21 degree C? (R = 0
ID: 1057516 • Letter: W
Question
What volume is occupied by 35.0 g of C_2H_2 at 471 mm Hg and 21 degree C? (R = 0.08206 L.atm/mol middot K) 0.0689 L 20.1 L 52.3 L 29.0 L 3.74 L Determine the enthalpy change for the oxidation of ethanol to acetic acid. CH_3CH_2OH(l) + O_2(g) rightarrow CH_2COOH(l) + H_2O(l) given the thermochemical equations below 2 CH_3CH_2OH(l) + O_2(g) rightarrow 2 CH_3CHO(l) + 2 H_2O(L) deltaH degree = -400.8 kJ/mol-rxn CH_3CHO(l) + O_2(g) rightarrow CH_3COOH(l) delta H degree = - 584.4 kJ/mol-rxm +183.6 kJ/mol-rxn +492.6 kJ/mol-rxn -492.6 kJ/mol-rxn -183.6 kJ/mol-rxn -985.2 kJ/mol-rxn Which one of the following statements is INCORRECT? Energy is the capacity to do work Energy is neither created nor destroyed m chemical reactions Increasing the thermal energy of a gas increases the motion of its atoms Exothermic processes transfer heat from the system into the surroundings Kinetic energy is the energy that results from an object's position Which of the following statements arc postulates of the kinetic-molecular theory of gases? Gas particles are in constant, random motion. The distance between gas particles is large in comparison to their size. The average kinetic energy of gas particles is proportional to the kelvin temperature I only 2 only 3 only I and 2 1, 2, and 3 If 6.46 L of gaseous ethanol reacts with 16.1 L O_2, what is the maximum volume of gaseous carbon dioxde produced? Assume that the temperature of the reactants and products is 425 degree C and the pressure remains constant at 1.00 atm CH_3CH_2OH(G) + 3 O_2(g) RIGHTARROW 2 CO_2(G) + 3 H_2O(g)10.7 L 12.9 L 22.6 L 16.1 L 6.46 L Specific heat capacity is a the capacity of a substance to gain or lose a 1.00 J of energy m the form of heat b the maximum amount of energy in the form of heat that 1 00 g of a substance may absorb without decomposing c the quantity of heat needed to change the temperature of 1.00 g of a substance by 1 K. d the temperature change undergone when 1.00 g of a substance absorbs 4 184 J c. the quantity of heat needed to change the temperature of 1 00 g of a substance by 4.184 K. Which of the following processes is/are endothermic? the combustion of hydrogen the condensation of water the evaporation of isopropyl alcohol I only b. only 3 only d. 1 and 3 1, 2, and 3Explanation / Answer
Obtain molar mass of C2H2
26.04 g/mol
Convert T and pressure into K and atm respectively
T = 21+273.15 = 297.15 K
P= 471 / 760 = 0.6197 atm
Calculate mole of C2H2
35.0 g x 1 mol /26.04 g = 1.344 mol C2H2
Calculate volume using pV=nRT
V=nRT/p
1.344 mol x 0.08206 L atm per (K mol) x 297.15 K / 0.6197 atm = 52.3 L
Answer volume occupied is 52.3 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.