Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What volume in mL of an organic solvent must be used to remove 60 % of an organi

ID: 975491 • Letter: W

Question

What volume in mL of an organic solvent must be used to remove 60 % of an organic compound present in 100, mL of an aqueous solution with only one extraction? Given K_organic solvent/water = 3.0. In the respective blank provided to the left of each pair of compounds insert the correct letter corresponding to the aqueous solution that would be used to separate the pair by means of an extraction procedure or technique. (If the two substances cannot be separated by the extraction technique using any of the following aqueous solutions then insert letter "E)" in the blank). H_2O HCl NaOH NaHCO_3 none of the preceding four aqueous solutions

Explanation / Answer

1) the constant of partition in organic solvent its 3 = solventorganic / solvent inorganic= 0.33 for remove 60% of sustance we need

solventorganic = solvent inorganic*3 =) 0.33*100ml = 33ml 33ml *0.6 = 29.8ml

i) 3.1) D ii) C iii) B

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote