Calculate the theoretical yield expected for the reaction based on the suggested
ID: 1038577 • Letter: C
Question
Calculate the theoretical yield expected for the reaction based on the suggested amounts in the procedure and the balanced equation. KOH + C5H6 FeC12-4H20> Fe(C5H5)2 + KCI + KOH+ H20 From the steps below, determine the limiting reagent and calculate the theoretical yield 6) Once the KOH mixture has stirred for 5 min, use a syringe and needle to deliver 0.049 mol of cyclopentadiene to the RB flask. You should deliver the cyclopentadiene through the septum that is attached to the vacuum adaptor Make sure the cyclopentadiene gets delivered into the flask and not onto the sides of the vacuum adaptor. After adding, allow the mixture to stir for 10 minutes 7) While the mixture is stiring, weigh 0.0176 mol of ironi) chloride tetrahydrate Use a mortar and pestle to grind the solid into a powder and then add the powder to a small beaker. Add small amounts of dimethyl sulfoxide (DMSO) to the beaker stirring after each addition. Continue adding DMSO until 20 mL have been added 35 grams ferrocene 3 3 grams ferrocene 13 grams ferrocene 2.5 grams ferrocene Take Test Prelabs: S...Balance Chemical E..Explanation / Answer
The balanced chemical reaction is
2 KOH + 2 C5H6 + FeCl2.4H2O ------> Fe(C5H5)2 + 2 KCl + 6 H2O
so,
2 mol of C5H6 gives 1 mol of Fe(C5H5)2
1 mol of FeCl2.4H2O gives 1 mol of Fe(C5H5)2
Now, moles of C5H6 used = 0.049 mol
since, 2 mol of C5H6 gives 1 mol of Fe(C5H5)2
therefore, 0.049 mol of C5H6 yields = (1/2)* 0.049 = 0.0245 mol of ferrocene -----(1)
Also,
moles of FeCl2.4H2O used = 0.0176 mol
since, 1 mol of FeCl2.4H2O gives 1 mol of ferrocene
therfore, 0.0176 mol of FeCl2.4H2O yields = (1/1)*0.0176 = 0.0176 mol of ferrocene ......(2)
Out of FeCl2.4H2O and C5H6, FeCl2.4H2O is the limiting reactant, thus moles of ferrocene produced is 0.0176 mol
Since, molecular weight of ferrocene is 186.04 g/mol
i.e., 1 mol of ferrocene = 186.04 g of ferrocene
so, 0.0176 mol of ferrocene = (186.04 g / 1 mol )*0.0176 = 3.27 g = 3.3 g
Therefore, yield of ferrocene is 3.3 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.