Consider the Chapman mechanism for the dynamics of atmospheric ozone, O_3, which
ID: 1064428 • Letter: C
Question
Consider the Chapman mechanism for the dynamics of atmospheric ozone, O_3, which is given by Where the reaction rate constants for the conditions of interest are k_1 = 7.76 times 10^-6 cm^6/(molecule^2 s) k_2 = 4.66 times 10^-6 cm^3/(molecule s) k_3 = 5.00 times 11^-11 s^-1 k_4 = 2.50 times 10^-4 s^-1 while M denotes any molecule in the system. The initial composition of the system at time t = 0 is as follows (where the chemical symbol in parenthesis denotes the composition of that species in molecules per cm^3): (N_2)_o = 13.9 times 10^16 molecules/cm^3 (O_2)_o= 3.7 times 10^16 molecules/cm^3 (O_3)_o= 1.0 times 10^12 molecules/cm^3 While evaluation of (M) can proceed under the approximation that (O)Explanation / Answer
4. Mechanism for ozone
(a) d[O3]/dt = k1[O][O2][M]
d[O2]/dt = k2[O][O3]
d[O]/dt = k3[O2]
(b) Steady state apporimation of [O], formation consumption
k3[O2] + k4[O3] = k1[O][O2][M] + k2[O][O3]
[O] = (k3[O2] + k4[O3])/(k1[O2][M] + k2[O3])
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.