Consider the 9.0 kg motorcycle wheel shown in Figure 9.29. Assume it to be appro
ID: 1440252 • Letter: C
Question
Consider the 9.0 kg motorcycle wheel shown in Figure 9.29. Assume it to be approximately an annular ring with an inner radius of R1 = 0.280 m and an outer radius of R2 = 0.400 m. The motorcycle is on its center stand, so that the wheel can spin freely. Figure 9.29. (a) If the drive chain exerts a force of 2190 N at a radius of 5.00 cm, what is the angular acceleration of the wheel? Incorrect: Your answer is incorrect. rad/s2 (b) What is the tangential acceleration of a point on the outer edge of the tire? Incorrect: Your answer is incorrect. m/s2 (c) How long, starting from rest, does it take to reach an angular velocity of 80.0 rad/s? Incorrect: Your answer is incorrect. s
Explanation / Answer
Here,
R1 = 0.280 m
R2 = 0.4 m
m = 9 Kg
moment of inertia of wheel , I = 0.5 * m * (R1^2 + R2^2)
I = 0.5 * 9 * (0.280^2 + 0.400^2)
I = 1.073 Kg.m^2
F = 2190 N
a) let the angular acceleration is a
using second law of motion
F * r = I * a
2160 * 0.05 = 1.073 * a
a = 102.1 rad/s^2
the angular acceelration is 102.1 rad/s^2
b)
Tangential acceleration of point at the outer edge = R2 * a
Tangential acceleration of point at the outer edge = 1 102.1 rad/s^2 * 0.4 m
Tangential acceleration of point at the outer edge = 40.8 m/s^2
c)
let the time taken is t
wf = a * t
80 = 102.1 * t
t = 0.783 s
the time taken is 0.783 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.