Consider the 9.0 kg motorcycle wheel shown in Figure 9.29. Assume it to be appro
ID: 2143833 • Letter: C
Question
Consider the 9.0 kg motorcycle wheel shown in Figure 9.29. Assume it to be approximately an annular ring with an inner radius of R1 = 0.280 m and an outer radius of R2 = 0.380 m. The motorcycle is on its center stand, so that the wheel can spin freely.
(a) If the drive chain exerts a force of 2320 N at a radius of 5.00 cm, what is the angular acceleration of the wheel?
rad/s2
(b) What is the tangential acceleration of a point on the outer edge of the tire?
m/s2
(c) How long, starting from rest, does it take to reach an angular velocity of 80.0 rad/s?
Explanation / Answer
0.5mv^2+0.5*10.8*(0.28^2+0.38^2)=mgh + f
in first case assumin f=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.