Consider the AC Power transmission system sketched in Fig. 3. The RMS generator
ID: 1375316 • Letter: C
Question
Consider the AC Power transmission system sketched in Fig. 3. The RMS generator AC voltage is y1 110 V and the number of windings on the primary coil of the ideal transformer N1 = 5(n). The transmission line (between the transformers) is made of copper wire with a radius of 1 cm and has a total length of 50 km The resistivity of copper is p= 1.7x10^-8 Omega m. (a) Determine the resistance of the transmission line. (b) There is a total power consumption of 200 kW by consumers. Determine the load resistance RL (c) Determine N3 and the voltage of the transmission line required to keep the transmission losses in RT below 10% of the power delivered to the load RL. Use that i1v1 it across each transformer, (d) Determine the fraction of power delivered by the source that would go to the consumer if there were no transformers and the generator was connected to the load directly with the copper transmission lines.Explanation / Answer
Apply in a transforner Ns/Np = Vs/Vp = Ip/Is
where NS ans Np are seconda dr and primary tunrs
Vs and Vp are secondary and primary volatges
Is and Ip are secondary and prianry currents
also in ideal tansformer output P = input P
----------
here for Resistance we use R = rho L/A
where rho is resistivity of copper =1.67 e -8 ohm m
so
R = 50000 * 1.67 e-8/(3.14 * 0.01* 0.01)
R = 2.659 Ohms
-------------------------------
apply In put Power = out put power
V1i1 = V2^2/R
RL = 110*110/ 200000
Rl = 0.0605 ohms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.