A concave spherical mirror has a radius of curvature of 5.00cm . A. Calculate th
ID: 1260637 • Letter: A
Question
A concave spherical mirror has a radius of curvature of 5.00cm .
A. Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0cm .
B. Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 5.00cm .
C. Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 1.25cm
D. Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0m .
Explanation / Answer
Focal length of the mirror is f = R /2 = 5 cm /2 = 2.5cm. The equation for focal length of the mirror is given as
(1/f) = (1/ u) + (1/v)
u is object distance, v is image distance, f is focal length.
a) object distance v when f and u are dropped in the equations V = 3.33cm
b) V=5cm
c) V = -2.5cm
d) V = 3.33 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.